SON DAKİKA

106.239
BIST100
106.239
-0,69%
3,8759
DOLAR
3,8759
0,39%
4,5744
EURO
4,5744
0,57%
161,44
ALTIN
161,44
1,70%
Çetin Kubilay

‘Spor’un medyası

‘Spor’un medyası
Bu haber 16 Aralık 2016 - 10:50 'de eklendi ve 349 kez görüntülendi.

Kelime anlamıyla ‘Medya’ enformasyonu toplu şekilde bireylere ya da kitleye ulaştıran araçların tümü olarak kullanılacağı gibi kısaca basın yayın olarak da adlandırılmaktadır. Basın yayın olarak kast ettiğimiz medyayı ela aldığımızda, yayınladıkları ve yayınlamadıkları ile günümüzde bir olguyu (toplumu, kurumları, hatta bireyleri) büyük şekillendirici ve yön verici etkilerini görmekteyiz.

Nüfusunun çoğunluğunun gençlerden oluşan bir ülke olan Türkiye’de bu potansiyeli değerlendirme adına medyaya büyük iş düşmektedir. Ancak ülkemizde şöyle de bir sorun var: Spor medyasında futbolun dışındaki branşların gündemlerinde olmadığını görmekteyiz. Bu durum tabii ki de arz – talep ilişkisi çerçevesinde değerlendirilecek ve durumun meşruluğu sağlanmış olacaktır. Ancak medyanın da toplumsal sorumluluk kuramı çerçevesinde gerekli adımları atması gerekmektedir.

İsteklerimiz, beklentilerimiz öğrendiklerimiz ve bize sunulanlardan başkası da değildir. Ülkenin genç nüfusunu futbol dışında başka sportif branşlara da yönlendirmek bir hayal de değildir. Bu noktada spor medyasına düşen görev, futbol dışında basketbol, voleybol, hentbol, atletizm, atıcılık, bisiklet, tenis, masa tenisi vb. branşlara da yer ayırarak genç nüfusun isteklerini ve beklentilerini şekillendirmektir.

Genç nüfusumuzun spora eğilimi de yeterli ölçüde değildir bu da sporcu havuzumuzun her daim yeteri kadar dolu olmamasına neden olmaktadır. Her branşta milli takımlar bazında istenilen düzeyde başarıların gelmeyişi Olimpiyatlara yeteri kadar sporcu ile katılamayaşımız da sporcu havuzumuzun sığlığındandır.

İşte bu havuzu doldurmak da medya etkin bir rol oynayabilir. Spor medyası sayfalarında ya da ekranlarında yapacakları sporun çeşitli dallarını özendirici yayınlarla potansiyeli oldukça fazla genç nüfusa spor fikrini enjekte edebilecektir.

Tabii bunların yapılabilmesi için spor dünyasında artık ayyuka çıkmış iç çatışmaların da sona ermesi gerekmektedir. Sporun yarışmanın ötesinde birleştirici yönü kendisine yatırım yapanı zarara uğratmayacak potansiyele sahiptir.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER